trešdiena, 2013. gada 10. jūlijs

Kā iemācīt zirgu gulties?

Zirga gulšanās uz pasūtījuma? Skan lieliski.
Tā kā esmu apņēmusies tagad (kamēr ar zirgu neko pavisam nopietnu darīt vēl nedrīkst) iemācīties pamatus un stiprināt mūsu attiecības, un uzticību vienam pret otru, tad man ir nospraust mērķis – iemācīt zirgam nogulties. Normālajā zirga apmācībā bez šī var iztikt, bet, tā kā mēs neesam normāla sportistu komanda un zirgu audzēju mīļumam, tad būs gulšanās.

Kā iemācīt zirgu gulties, kad tam paprasa?
Kā jau minēju, vienmēr, kad, ejot uz ganībām pakaļ Samoram, man ir aizdomas, ka zirgs atrodas guļus stāvoklī, dodos pārliecināties. Ir labs veids, kas palīdz apgūt gulšanās pamatus – notvert mirkli, kad zirgs guļ, pieiet pie viņa, uzslavēt un pacienāt. Tam gan ir dzirdētas arī sliktas atsauksmes, jo, piemēram, zirgs var iemācīties šādi diedelēt saldumus. Ā, es guļu, tagad dod man našķi! Taču domāju, ka mums ar Samo tas nedraud.
Vienā no pirmajām reizēm es viņu ganībās šādi noķēru. Gāju, un viņš gulēja. To redzēdama, paātrināju soli, cenzdamās pie zirga nokļūt pēc iespējas klusāk un ātrāk. Protams, viņš dzirdēja, pamodās un piecēlās.
Vēlāk, kad mūsu attiecības mazliet vairāk nostiprinājās un mēs sapratām kādi vēži ziemo otra kulītēs, zirgs vairs necēlās – ja gāju no rīta un zirgs gulēja, viņš mani sagaidīja guļus. Es viņu paslavēju, iedevu našķi un samīlēju. Atceros, ka pirmajās reizēs gan viņam bija bail, ka es tur tāda lielāka un augstāka par viņu, stāvēju blakus, taču viņš neuztraucās un nepanikoja tik daudz, lai celtos.
Un tad es sāku saprast, kā būtu, ja es viņu mēģinātu noguldīt pati?
Zinu, ir dzirdēti visādi briesmīgi šausmu stāsti, ka var sasiet zirga kājas, ka velkot kordu, tās viņu vilks pie zemes, un zirgam, lai nenokristu, nekas cits neatliks kā vienkārši nogulties. Taču nē! Es neesmu tāds briesmonis, lai ar varu noliktu 400 kg uz lāpstiņām! Mēs varam maigāk.

Un te sākās mans zirga gulšanās apmācības posms. Zirgu cenšos noguldīt tikai tad, kad tā locekļi - kakls un kājas - ir izstaipīti! 
(Paņemu rokās vienu tā kāju, saliecu un rauju uz aizmuguri. Normāli šādi
zirgs paliek stāvot, taču viņa viss svars sasveras uz aizmuguri. Un, ja es
pielietoju īpaši lielu spēku, tad, iespējams, es varu arī viņu pielikt pie vietas.)


(Bilde no viena rudens treniņa. Te ir vingrinājums parādīts daudz uzskatā-
māk. Tātad - paņemu viņa kāju, paceļu, pati nostājos zirga priekšā un ar
spēku grūžu zirgu uz aizmuguri. Lai viņš zaudētu līdzsvaru un nekas viņam
cits neatliktu kā nogulties.)
(Patiesībā, lai zirgu noguldītu ir nepieciešams diezgan liels spēks. Un, ja
zirgam jau noguldītājs ir apnicis, viņš var izraut kāju un reāli iespītēties.
Tāpēc nevajag pārspīlēt, cenšoties zirgu noguldīt. Viss jādara ar mēru.) 


(Zirgs izrāvis savu kāju no manām rokām. Un tagad sākas cīņa ar
vējdzirnavām. Nākamajā bildē tas ir redzams jo īpaši labi.)
(Zirgs ir iespītējies. Ja cilvēkam ir stabilā sānu guļa, no kuras to izkustināt
jo īpaši smagi, tad zirgam šo varētu nosaukt par stabilo sānu stāju :D )


(Te ir mirklis pirms nogulšanās. Zirgs ir ļoti sašķiebies uz aizmuguri un sānu,
kāja ir palaista vaļā un tagad ar visu ķermeni viņš tiek gāzts. Ir mirkļi, kad no
šīs pozīcijas, ja cilvēks nav pietiekoši uzstājīgs, zirgs pieceļas atpakaļ un no-
stājas it kā nekas nebūtu noticis, taču, ja cilvēks ir pietiekami uzstājīgs, ir
iespējams zirgu noguldīt. Tiesa gan, te arī vajag mazliet uzmanīties, jo
zirgs guļoties var uzgulties/uzkrist virsū cilvēkam
.)
Visas vasaras garumā, neregulāri mācoties nogulšanos, zirgu pašrocīgi noguldīju vienu reizi. Tas bija jau uz rudens pusi, ja nemaldos, kāds ļoti agrs septembra sākums. Lai nu kā, tas notika pateicoties manai lielajai centībai un tam, ka zirgam jau lielākā vai mazākā mērā bija noriebies, ka es šo katru treniņu gāžu! :D Viņš nogūlās, es viņu piespiedu pie zemes, mīļoju, glāstīju un cienāju našķiem.

Lai Jums veicas! Mīliet sevi un savu Zirgu!

Viss šeit rakstītais ir no manas personīgas pieredzes attiecībā ar zirgiem un to apmācību. Mana personīgā pieredze ir radusies, pieļaujot kļūdas, meklējot informāciju pie cilvēkiem, grāmatās un internetā. Atradusi informāciju, esmu to ķidājusi un spiedusi, kas man un manam zirgam ir vispiemērotākais un vislabākais. Neuzņemiet šo kā simtprocentīgu patiesību, jo labi zināms, kas vienam palīdz, otram var nepalīdzēt! Esmu ar mieru uzklausīt kritiku, atsauksmes un komentārus raksta sakarā, kā arī ielaisties veselīgā diskusijā ar mērķi mani, Jūs un pārējos šā bloga lasītājus izveidot par labākiem un gudrākiem cilvēkiem.  

4 komentāri:

  1. Diemžēl izskatās, ka šajā gadījumā iemācīt zirgu apgulties ir cilvēka ambīcijas un ego mērķis. Šai metodei ir maz sakara ar zirga psiholoģijas izprašanu un tā saukto naturālo apmācību.
    Vēl es gribētu piebilst, ka zirgi nespītējas. Viņi vienkārši nesaprot ko cilvēks no viņiem prasa un tā ir cilvēka un viņa rīcības problēma. Neesmu satikusi nevienu spītīgu zirgu, tikai cilvēkus, kuri spītīgi nevēlas pamēģināt citus ceļus, runājot vienu un to pašu arvien skaļāk un skaļāk, nesaprotot, ka sāls ir nevis runāt skaļāk, bet savādāk.

    AtbildētDzēst
    Atbildes
    1. Ir gan tā mana ambīcija, tāpat kā visas pārējās prasmes, kuras vēlos viņam iemācīt. Un es netēmēju nedz uz naturālo apmācību, nedz klasisko. Šī būs iesācēja apmācība savam zirgam - no visa pa druskai. :D
      Gulšanos viņam gribēju iemācīt un šis ir tikai sākuma posms. Kā jau rakstīju, esmu viņu noguldījusi vienu reizi un, tā kā tagad ir ziema, šo vingrojumu lāgā nepiekopju. Turpināsim, kad iestāsies siltāks laiks.
      Paldies par viedokli, iespējams, Jums no Jūsu pieredzes ir kas sakāms gulšanās sakarā. Kā iemācīt? ķo darīt? kā? Esmu atvērta Jūsu viedoklim, un tad, iespējams, centīšos ar savu zirgu runāt citādā veidā! :)

      Dzēst
    2. diemžēl par guldīšanu nevarēšu dalīties personīgā pieredzē, jo, lai arī ar savu zirgu esmu kopā jau trīs gadus, neuzskatu, ka esam gatavi šai lietai. uzskatu, ka to nav godīgi prasīt, bez noteikta savstarpējas cieņas un uzticības līmeņa sasniegšanas. Tad tas ir vienkārši iemācīts triks, nevis apliecinājums patiesām un dziļām attiecībām starp cilvēku un zirgu.

      Dzēst
    3. Jebkurā gadījumā, paldies par viedokli.

      Dzēst